ykleniyor

Süper Bilgisayarlara Süper İşlemciler

IBM her ne kadar dünyanın en hızlı bilgisayarlarını listeleyen Top500 sıralamasındaki yerini uzun zaman önce kaybetmiş olsa da üst sıralara tırmanmak için yeni bir hamle yaptı. IBM'in süper işlemcisi Power9, süper bilgisayarlar listesinde depreme yol açabilir.

IBM'in yakın zamanda piyasaya sürmeyi planladığı Power9 ile Intel'in X86 mimarisine dayalı çipleri geride bırakmayı planlıyor. İki firma arasındaki rekabetin en yoğun olacağı alan ie kuşkusuz veri merkezlerinde kullanılan devasa sunucular olacak.Herkese çift haneli Pazar payı

Elbette rekabet halinde olan şirketler arasında başta Intel olmak üzere, ARM ve IBM de yer alıyor. IBM CEO'su Doug Balog, Power mimarisinin çift haneli sunucu işlemci pazar payını 2020 yılına dek ARM ve Intel'den alarak IBM'in lehine çevirecek.

ARM, X86 ve Power arasındaki rekabetin önümüzdeki 4 yıl içinde her üç dev içinde çift haneli pazar payına ulaşması bekleniyor. Halihazırda Intel'in veri merkezi çip pazarında yüzde 90'ın üzerinde hakimiyeti sürerken, IBM bu gidişatı Power9 süper bilgisayarıyla değiştirme fikrinde.

Sunway’in tahtını elinden alacak

IBM'in Power9 çipleriyle donatılan ve Summit ismi verilen süper bilgisayar, 2018 yılında görev yapmak üzere hazırlanıyor. Yaklaşık 200 petaflop, yani saniyede 200 trilyon işlem gücüne sahip olacak Summit, ABD Enerji Bakanlığı tarafından Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nda kullanılacak.

Şu an en hızlı süper bilgisayar olan Sunway-Taihulight, saniyede 125,436 petaflop işlem kapasitesine sahip. Wuxi'deki Çin Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi tarafından inşa edilen bilgisayar, aynı zamanda dünyanın saniyede 100 petaflop işlem sınırını geçen ilk bilgisayarı.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!