ykleniyor

Ölüm Yıldızı Gerçek OluyorABD'deki California Üniversitesi'nden bilim insanları, "Star Wars" serisinin ilk üçlemesinde Darth Vader'ın en önemli silahı olan ve Luke Skywalker ve arkadaşları tarafından yok edilen Ölüm Yıldızı'na benzer bir lazer silahı geliştireceklerini açıkladı. Silah, Dünya'yı asteroidlerden korumayı amaçlıyor.

"Star Wars" serisindeki Ölüm Yıldızı, gücün karanlık tarafının komutanı Darth Vader'ın üssü olarak görev yapıyordu ve sahip olduğu süper lazer ile gezegenleri yok edebiliyordu. California Üniversitesi'nden uzmanların geliştireceği Ölüm Yıldızı ise savaşa ve öldürmeye değil, insanları kurtarmaya odaklanacak.

Hayal değil

Ölüm Yıldızı'nı gerçeğe dönüştürecek ekipten Qicheng Zhang, Meteorları ve Keşifleri Hedef Alan Yönlendirilmiş Enerji Sistemi (De-Star - Directed Energy System for Targeting of Asteroids and exploRation) isimli konseptin Dünya'ya çarpma potansiyeli olan göktaşlarını hedef alacağını söylüyor.

Dünya'nın yörüngesine yerleştirilmesi planlanan De-Star, süper güçlü bir lazer ışınına sahip olacak. Zhang, şu anda böyle bir lazer silahı yapma potansiyeline sahip olduğumuzu ve De-Star'ın günümüz teknolojisi sayesinde bir hayal olmanın ötesine geçtiğini ifade ediyor.

Hedef büyük meteorlar

California Üniversitesi bilim insanları, De-Star'ın ana güç kaynağı olması planlanan lazer teknolojisini bazalt kütlelerine doğrultarak laboratuar ortamında test etti ve başarılı sonuçlar elde etti. Deneyde kullanılan bazalt kütleleri, buharlaşarak yok oldu.

De-Star projesinin hedefi, her gün Dünya’nın atmosferine giren ama boyutlarından dolayı sürtünme nedeniyle yanarak yok olan asteroidler değil, Dünya’ya zarar vermesi muhtemel büyük meteorlar olacak. NASA, önümüzdeki 30 yıl içinde Dünya’ya çarpması beklenen 100 metreden büyük meteorlar tespit ettiğini açıklamıştı.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!