ykleniyor

2 Bin Yıllık Bilgisayarın Sırrı


Dünyanın İlk Bilgisayarının Sırrı Çözüldü

Yaklaşık 2bin 100 yıl önce,antik Yunan döneminde astronomların Güneş,Ay ve Güneş Sistemi'ndeki beş gezegenin konumlarını doğru olarak belirlemelerini sağlayan dünyanın ilk bilgisayarı Antikythera'nın renk kodlarına da sahip olduğu keşfedildi.

Akdeniz'de Yunanistan'a bağlı Antikythera Adası açıklarında 1901'de bulunan bir gemi enkazından çıkarılan mekanizma, dünyanın ilk analog bilgisayarı olarak kayıtlara geçti. Cihaz aynı zamanda Güneş ve Ay tutulmalarını gösteren renk kodlarına da sahip.

Antikythera'yı inceleyen Galler'deki Cardiff Üniversitesi'nden bilim insanları, milattan önce 100 yılında yapıldığı belirlenen dünyanın ilk bilgisayarının, kendisinden 1000 yıl sonra keşfedilen mekanik astronomi saatleriyle aynı işlevlere sahip olduğunu söylüyor.Araştırma ekibinin lideri ve Cardiff Üniversitesi Astrofizik Bölümü Başkanı profesör Mike Edmunds, "Bronz çarklardan oluşan cihaz, zamanına göre çok ileri teknolojiye sahip. Antikythera'dan önce de benzer mekanizmalar yapılmış olabilir" diyor.

Güneş ve Ay takvimlerini belirlemesi için geliştirilen Antikythera, antik dönem astronomlarına Ay'ın evreleri, Güneş ve Ay'ın konumları, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya yakın olan Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn'ün sıralanışlarını ve bu gezegenlerin konumlarını gösteriyordu.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!